Szanowny Generale HS,
chciałbym napisać o pewnym projekcie, którym się od jakiegoś czasu zajmuję, być może zainteresuje on szanowne grono. Zacznę od motywacji.
Roboty kroczące to dość nowa dziedzina, mająca za sobą zaledwie kilkadziesiąt lat dość nierównego i burzliwego rozwoju. Dotychczas ograniczona do laboratoriów, pomału staje się coraz bardziej dostępna dla amatorów. Co prawda wiele innowacji opartych jest na użyciu drogiego i specjalnie budowanego sprzętu, jednak jestem pewien, że także pozostało wiele do odkrycia w obszarze algorytmów i "sztuczek", które mogą bardzo uprościć działanie takiego robota. A w tym zakresie, jak wiadomo, można znacząco przyśpieszyć rozwój poprzez zwiększenie liczby eksperymentujących i eksperymentów. Na zasadzie bandy szympansów piszących Hamleta na maszynach do pisania, komuś się być może w końcu uda. A nawet jak się nie uda nic rewolucyjnego odkryć, to jest z tego przynajmniej zabawa i sporo osobistego doświadczenia.
Ale do rzeczy. Mój projekt to taki właśnie robot kroczący dla hobbystów, zoptymalizowany pod dwoma względami. Z jednej strony jest tak tani i prosty w budowie, jak tylko mi się udało, a z drugiej jest wystarczająco złożony, żeby umożliwiać eksperymentowanie i rozbudowę. Tak zatem na przykład użyte zostały najtańsze serwomechanizmy, ale za to robot ma po trzy stopnie swobody na każdą nogę. Mój wkład to głównie projekt i instrukcja budowy robota, która jest dostępna pod adresem http://tote.rtfd.org, początkowy program, dostępny w repozytorium https://bitbucket.org/thesheep/tote, oraz seria opisów eksperymentów i sposobów rozbudowy robota, które umieszczam na https://hackaday.io/project/6050-tote-affordable-spider-robot
Całość ma na celu ułatwienie hobbystom startu w dziedzinie robotów kroczących, stworzenie jakieś wspólnej platformy bazowej do eksperymentów, oraz popularyzację tej dziedziny robotyki. Sam jestem amatorem i do niedawna moja wiedza na ten temat była niemalże zerowa, jednak przez ostatnie dwa lata nauczyłem się sporo i nabrałem nieco doświadczenia, którym się próbuję tu podzielić. Oczywiście projekt jest na otwartej licencji i jak najbardziej zapraszam do współpracy i/lub forkowania. Bardzo ucieszyłby mnie widok większej liczby takich robotów.
Koszt budowy robota, przy zamawianiu części z Chin, to mniej więcej 100zł. Zdaję sobie sprawę, że problemem może być wykonanie płytki drukowanej (zazwyczaj trzeba zamówić od razu 10 sztuk), dlatego mogę chętnym to budowy robota wysłać te płytki, których mam w nadmiarze. Zresztą tego robota można także zrobić wykorzystując płytkę prototypową, po prostu nie będzie wówczas tak dobrze wyglądał.
W razie problemów lub pytań, oczywiście postaram się pomóc.
Pozdrawiam,