yyy ok.....
Tako rzecze Angelika Maria Piątkowska aka Piątkosia (2013-11-27, 17:35):
yyy ok.....
Proponuję zatem zrobić DoS i zgłosić naruszenie praw autorkich na dowolne inne rzeczy. Będą prawnie zobowiązani do usunięcia ich?
W dniu 27.11.2013 17:44, antoszka pisze:
Proponuję zatem zrobić DoS i zgłosić naruszenie praw autorkich na dowolne inne rzeczy. Będą prawnie zobowiązani do usunięcia ich?
No właśnie ciekawe rzeczy wypisują. Domena z której przyszło zgłoszenie też interesująca (jakiś podwykonawca MS?). Nie mam pewności co do aktualnego stanu prawnego, ale notice and takedown w PL chyba nie działa jeszcze w ten sposób jak opisali w odpowiedzi. Ktoś wie jak dokładnie w tej chwili te przepisy wyglądają?
ten DoS to nie taka głupia myśl :P
-- BoBsoN
No właśnie ciekawe rzeczy wypisują. Domena z której przyszło zgłoszenie też interesująca (jakiś podwykonawca MS?).
Tak, zrobiłam research na ten temat. Jeden z pracownik MS odpowiedział mi "to jest firma, która w imieniu MS zajmuje się ochroną IP"
Nie mam pewności co do aktualnego stanu prawnego, ale notice and takedown w PL chyba nie działa jeszcze w ten sposób jak opisali w odpowiedzi. Ktoś wie jak dokładnie w tej chwili te przepisy wyglądają?
ten DoS to nie taka głupia myśl :P
-- BoBsoN
General mailing list General@lists.hackerspace.pl https://lists.hackerspace.pl/mailman/listinfo/general
2013/11/27 Robert Partyka bobson@bobson.pl
Ktoś wie jak dokładnie w tej chwili te przepisy wyglądają?
Art. 14.1.Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych. 2.Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych. 3.Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-02-144-1204, niestety prawo zachęca ich do takiego działania :/
Pozdrawiam, v
On Wed, 27 Nov 2013, Robert Partyka wrote:
W dniu 27.11.2013 17:44, antoszka pisze:
Proponuję zatem zrobić DoS i zgłosić naruszenie praw autorkich na dowolne inne rzeczy. Będą prawnie zobowiązani do usunięcia ich?
No właśnie ciekawe rzeczy wypisują. Domena z której przyszło zgłoszenie też interesująca (jakiś podwykonawca MS?). Nie mam pewności co do aktualnego stanu prawnego, ale notice and takedown w PL chyba nie działa jeszcze w ten sposób jak opisali w odpowiedzi. Ktoś wie jak dokładnie w tej chwili te przepisy wyglądają?
Ludzie, no rzesz kurczę:
Polskie DMCA prawie w całości, czyli art. 12-14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
Rozdział 3
Wyłączenie odpowiedzialności usługodawcy z tytułu świadczenia usług drogą elektroniczną
Art. 12.
1. Usługodawca, który świadczy usługi drogą elektroniczną obejmujące transmisję w sieci telekomunikacyjnej danych przekazywanych przez odbiorcę usługi lub zapewnienie dostępu do sieci telekomunikacyjnej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, nie ponosi odpowiedzialności za treść tych danych, jeżeli:
1) nie jest inicjatorem przekazu danych; 2) nie wybiera odbiorcy przekazu danych; 3) nie wybiera oraz nie modyfikuje informacji zawartych w przekazie.
2. Wyłączenie odpowiedzialności, o którym mowa w ust. 1, obejmuje także automatyczne i krótkotrwałe pośrednie przechowywanie transmitowanych danych, jeżeli działanie to ma wyłącznie na celu przeprowadzenie transmisji, a dane nie są przechowywane dłużej, niż jest to w zwykłych warunkach konieczne dla zrealizowania transmisji.
Art. 13.
1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto transmitując dane oraz zapewniając automatyczne i krótkotrwałe pośrednie przechowywanie tych danych w celu przyspieszenia ponownego dostępu do nich na żądanie innego podmiotu:
1) nie modyfikuje danych,
2) posługuje się uznanymi i stosowanymi zwykle w tego rodzaju działalności technikami informatycznymi określającymi parametry techniczne dostępu do danych i ich aktualizowania oraz
3) nie zakłóca posługiwania się technikami informatycznymi uznanymi i stosowanymi zwykle w tego rodzaju działalności w zakresie zbierania informacji o korzystaniu ze zgromadzonych danych.
2. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie usunie dane albo uniemożliwi dostęp do przechowywanych danych, gdy uzyska wiadomość, że dane zostały usunięte z początkowego źródła transmisji lub dostęp do nich został uniemożliwiony, albo gdy sąd lub inny właściwy organ nakazał usunięcie danych lub uniemożliwienie do nich dostępu.
Art. 14.
1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę, nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
2. Usługodawca, który otrzymał urzędowe zawiadomienie o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie ponosi odpowiedzialności względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych.
3. Usługodawca, który uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze przechowywanych danych dostarczonych przez usługobiorcę i uniemożliwił dostęp do tych danych, nie odpowiada względem tego usługobiorcy za szkodę powstałą w wyniku uniemożliwienia dostępu do tych danych, jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się, jeżeli usługodawca przejął kontrolę nad usługobiorcą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
//Saper
Dzięki za wklejkę paragrafów.
W dniu 27.11.2013 18:00, Marcin Cieslak pisze:
jeżeli niezwłocznie zawiadomił usługobiorcę o zamiarze uniemożliwienia do nich dostępu.
... to zastrzeżenie zostało spełnione?
Sytuacja aż prosi się o otwarcie kancelarii prawnej, której biznesem będzie pozywanie zgłaszających roszczenia o odszkodowania za każde bezzasadne n&td. ...i może małą zmianę w prawie, która nakłada na takie firmy np administracyjne kary 1% dochodu za każde bezzasadne zgłoszenie roszczenia n&td. Pomarzyć dobra rzecz.
pozdrowienia, BoBsoN
W dniu 27 listopada 2013 17:50 użytkownik Robert Partyka bobson@bobson.plnapisał:
Nie mam pewności co do aktualnego stanu prawnego, ale notice and takedown w PL chyba nie działa jeszcze w ten sposób jak opisali w odpowiedzi.
Ale my mówimy o Chomiku. A on z tego co wiem nie działa według prawa polskiego, bo firma jest zarejestrowana na Cyprze (a przynajmniej była)...
On Wed, 27 of Nov 2013 17:35:29 Angelika Maria Piątkowska aka Piątkosia wrote:
Firma Microsoft Corporation nie jest właścicielem tego pliku, ani nie jest on>
chroniony prawem ani autorskim, ani żadnym innym.
Co.
nie jest on chroniony prawem ani autorskim, ani żadnym innym.
No to żeś jebnęła. Oczywiście, że jest chroniony prawem autorskim, sama sobie przeczysz mówiąc w następnym zdaniu stwierdzając (to już słusznie), że jest rozprowadzany na GPL. To jaknajbardziej jest copyright, a że jest permissive (i bywa nazywany "copyleft", ale to tylko śmieszna gra słów), to tylko dodatkowe uprawnienia nadane odbiorcy przez posiadacza praw autorskich.
W skrócie: jak już się próbuje działać w takich sytuacjach, trzeba wiedzieć co się robi, żeby nie dać się zbyć drugiej stronie i się nie ośmieszać.
2013/11/27 Angelika Maria Piątkowska aka Piątkosia piatkosia.apt@interia.pl:
... ani nie jest on
chroniony prawem ani autorskim, ani żadnym innym.
Gdyby nie byl chroniony prawem autorskim to nie moglby byc na GPL :p
Z zadnym innym tez nie przesadzalbym.
Pozdrowienia