Odpowiadam na oba maile (Petrosa i Viroosa) razem
On Sunday 21 of October 2012 01:16:01 Maciej Sawicki wrote:
2012/10/20 Petros petros@hackerspace.pl:
Takie coś. http://www.iedu.com/Solar/Electricity/
Jak oceniacie, da się to zrobić? Wygląda prosto. 380 stopni i 220 atmosfer też nie pieniądz...
Ale jak walnie...
Pewnie tym mailem ujawnię całą swoją ignorancję fizyczną, ale szczerość (jak u dziecka z baśni Andersena) i ciekawość świata zwycięża z chęcią zachowania pozorów ;), więc przyznaję, że czegoś nie rozumiem:
"The entire engine is filled with water and the hot head (only) is heated until the water temperature exceeds the critical temperature and the water becomes a superfluid."
http://en.wikipedia.org/wiki/Superfluidity
Możesz wyjaśnić? Domyślam się, że 380 stopni jest stąd: http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_krytyczna? ale jak się mylę to też proszę o wyjaśnienie.
gościu poszedł na skróty skracając supercritical fluid do superfluid co jest fizycznym nonsensem. Ale niech tam -- to tylko taka niegroźna pomyłka.
Ale i to tak mi śmierdzi pobożnymi życzeniami. Bo...
1. Nie dokońca rozumiem czemu ta woda w tej rurze ma chcieć oscylować z jakąś sensowną sprawnością.
2. Generatory magnetohydrodynamiczne mają zwykle maleńkie moce -- jest strona, dużo bardziej credible (http://www.jpaerospace.com/), gdzie goście testują generator MHD pędzony gazami wylotowymi z silnika rakietowego. I moce są znikome (w miliwatach). Ciecz robocza jest inna -- ma dużo mniejszą gęstość ale dużo większą prędkość. (w małych silniczkach na amatorskie karmelkowe paliwo mamy prędkość cieczy tak ze 800m/s, w silnikach paliwo stałe "pro" mamy ta koło 2000m/s, na naftę i tlen tak ze 2600m/s a na wodór i tlen tak ze 3500m/s). Tu gościu bedzie miał kilkanaście m/s -- gęstość może tak 200x większa ale różnica w prędkości też podobna -- działająca na niekorzyść. Zależność od gęstości jest liniowa, ale od prędkości nie byłbym pewien. Jak też liniowa to wyjdzie na to samo, jak kwadratowa to 200x słabiej. Tak czy siak nie bardzo widzę wyciągnięcie użytecznej mocy z tego.
3. Gościu pisze o zimnej fuzji i chce ją właśnie w takim generatorze stosować -- to mi od razu czerwone światło zapala.
pzdr \Seb