On Tue, 10 Mar 2015, rysiek wrote:
Cześć,
ma ktoś pomysł, o co może chodzić?
"Korzyści, które gwarantuje Państwu usługa Internet DSL:
- (...)
- priorytetyzacja ruchu internetowego na urządzeniach Orange,
- (...)"
Załączniki wiszą tu: https://owncloud.hackerspace.pl/index.php/s/gynWcChZUADMKJt
Inaczej niż przedmówcy uważam, że to jest typowy engineering ruchu i wcale nie jest to marketingowy bełkot!
Regulaminy Neostrady[1] i InternetDSL[2] mają bardzo podobną klauzulę:
W celu zapobiegania osiągnięciu lub przekroczeniu pojemności łącza, Orange dokonuje pomiaru ruchu w Sieci. Orange prowadzi pomiar ruchu wewnątrz Sieci oraz na stykach do sieci Internet. Sieć jest monitorowana przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Na bazie pomiarów ruchu oraz prognoz ruchowych uruchamiane są procedury inwestycyjne w celu zapewnienia optymalnej pojemności Sieci. Stosowane procedury nie pogarszają jakości Usługi.
W Sieci stosowane są automatyczne mechanizmy regulacji ruchu zapobiegające przeciążeniom lub przekierowujące ruch w przypadku awarii w zakresie głównych systemów i urządzeń Orange.
Czyli stosowane jest QoS. Regulamin Neostrady ma jeden punkt, którego nie ma w regulaminie Internet DSL (§ 12 ustęp pierwszy):
Orange nie gwarantuje minimalnej szybkości transmisji danych do zasobów dostępnych w sieci Internet.
A więc jest jakiś haczyk. Szczegóły wyjaśnia opublikowana przez Ciebie ulotka "Jeśli masz firmę to tylko DSL!":
W słowniku specjalistów IT oznacza to, że Dostęp do Internetu DSL korzysta z podwyższonej klasy usług IP, tzw. VBR, podczas gdy standardowe połączenia internetowe korzystają z podstawowej klasy UBR.
VBR to Variable Bit Rate, UBR to Unspecified Bit Rate, czyli mechanizmy Quality of Service dla sieci pakietowych i ATM. Jest jeszcze np. CBR (Constant Bit Rate) - gwarancja przepływności struminia bitów, może być stosowana np. do streamingu lub telefonii.
Trochę jest na wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_contract
Tu jest specyfikacja ATM Forum:
http://www.broadband-forum.org/ftp/pub/approved-specs/af-tm-0056.000.pdf
Orange na pewno konfigruje te klasy na połączeniach ATM, do pierwszego routera brzegowego, gdy wychodzimy na IP. Nie zdziwiłbym się, gdyby parametry QoS rozciągały się również na wewnętrzną sieć IP (bo bardzo często router IP jest już w tym samym pudełku, na którym kończy się połączenie ATM), ale pewnie bawią się w MPLS i inne rzeczy.
To taki przyczynek do dyskusji nt. tzw. neutralności sieci.
Z innych ciekawostek stały adres IP nie jest wpisany w regulamin, jest to pozycja z cennika (który obowiązuje, jak umowa).
//Marcin
(Tak przy okazji - po kliknięciu na ikonkę "strzałka w dół Pobierz" na górze strony - wszystko jedno, czy na stronie zbiorczej, czy na poszczególnej stronie ściąga mi się 1981381 bajtowy plik z nagłówkiem ZIP (SHA1: 502d4fb0c880952ff11bfa968cdd831001d5c861), który wydaje się przycięty (uszkodzony). Jakiś limit na rozmiar plików tymczasowych na serwerze? - zgaduję)
[1] Regulamin Neostrady http://www.orange.pl/ocp-http/140327/PL/Binary2/1977731/4050393522.pdf [2] Regulamin InternetDSL http://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/1994532/4084802133.pdf