Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii: 1. czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p... , 2. czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno będzie nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich: 1. lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi), 2. lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem, 3. lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do tego trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach: 19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne, choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na parterze od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc
Cześć Kacper,
Przepraszam, że odpisuję tak wolno - potrzebowałem przetrawić ten bogaty pakiet informacji ;)
Po pierwsze, dziękuję Ci za ogrom pracy, którą musiałeś włożyć, żeby zebrać te informacje. Wyglądają rzetelnie i wyczerpująco - odpowiadają na wiele pytań które mieliśmy oraz parę takich, które pewnie pojawiłyby się niedługo później. Zebrałeś wiedzę z kilku różnych źródeł, przeszedłeś przez lekkiego biurokratycznego ping-ponga i sprzeczności które widzę w pierwszych e-mailach. Dopasowałeś też pytania do naszych potrzeb i rozważanych planów. Wyróżniłeś też najmniej i najbardziej atrakcyjne dla nas opcje. Słowem - naprawdę świetna, inteligentna i specjalistyczna robota. Sam nie zrobiłbym tego lepiej. Gratuluję :)
Przeanalizowałem maile z pada oraz Twoją wiadomość i na pewno nie jest to prosta ani przejrzysta opcja, ale może mimo to okazać się atrakcyjna. Widzę parę oczywistych problemów i komplikacji, ale nie zaszkodziłoby zrobić kroku dalej i wyłonić (a potem obejrzeć) parę lokali które nas by interesowały. W załączniku jest dokument, który Beniamin przesłał nam ostatnio na Telegramie - to chyba ta sama lista lokali co z PDFa, nie? Jeśli tak, na szybko możemy zawęzić listę lokali do ~25 po prostu wybierając śródmieście i odsiewając lokale <35 oraz >60m2 (bo nas na nie pewnie nie będzie stać). Drugim krokiem jest odrzucenie wszystkiego co wymaga remontu - chyba że piszemy się na wysiłek i koszt wymiany instalacji na start? Zostaje nam wtedy dosłownie jeden lokal:
**L.p.**: 71
**Adres loklalu**: Więckowskiego 13 lok. 21U
**Strefa**: II
**Obowiązująca działalność, stawka wywoławcza za m2 (netto)**: Usługi pozostałe nieuciążliwe - 8,00zł Usługi podstawowe nieuciążliwe - 6,00zł
**Pow. lokalu**: 47,58 w tym części wspólne 10,52
**Ilość pom.**: 3
**Położenie lokalu**: II piętro w budynku frontowym
**Urządzenia techniczne**: inst. elektryczna, wod.-kan we wspólnym w.c., c.o.
**Właściciel budynku**: Miasto Łódź obręb S-1 działka 321 KW 93644/8
**Informacje o stanie technicznym oraz uwagi**: Lokal w dobrym stanie technicznym. W lokalu należy założyć podlicznik energii elektrycznej. UWAGA: Lokal usytuowany w budynku wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Klucz w RON 11, ul. Piotrkowska 86.
**Data opiniowania przez Komisję RM**: 13.02.2020r.
Link do adresu: https://www.openstreetmap.org/node/1863040259#map=19/51.77237/19.45088
Kod do przetworzenia tych danych idzie napisać w 5min, ale jeśli ktoś potrzebuje ode mnie gotowego skryptu - dajcie znać.
Swoją drogą, mam takie przemyślenie, że może warto byłoby rozważyć upublicznienie tych maili; zbieramy informacje które mogą być przydatne także dla innych NGOsów. Zerknąłem do tekstów źródłowych (uchwały itd) i naprawdę nieprzyjemnie mi się je czytało. Nie mówię, że to koniecznie sensowny pomysł - po prostu daję znać, że inne startujące organizacje też mogłyby być mieć pożytek z zebranych informacji.
A, i jeszcze jedno: przepraszam za niewielką aktywność w temacie wynajmu ostatnio. W przedostatnim tygodniu zadeklarowałem że idziemy obejrzeć jakiś lokal, po czym ostatecznie do tego nie doszło. Mam ostatnio trochę energetyczny niż, muszę podładować baterie a dzwonienie do nieznajomych i manewrowanie z wymaganiami dla lokali oraz terminami szybko mnie męczy. Czy mogę poprosić Was o pomoc? Mogę się wstępnie zadeklarować, że jeśli ktoś umówi oglądanie czegokolwiek na inny dzień niż czwartek, prawie na pewno pojawię się żeby wspólnie go obejrzeć. Powoli zaczyna gonić nas czas - w październiku studenci najprawdopodobniej wracają na zajęcia, więc mamy dwa miesiące żeby coś zobaczyć i wynająć. BTW, w tym momencie na koncie HSŁ jest 3 451zł (po odliczeniu 294,36 PLN opłaty za następne 6 miesięcy meetupa).
Pozdro, d33tah
sob., 1 sie 2020 o 00:34 Kacper Pacek przez Lodz lodz@lists.hackerspace.pl napisał(a):
Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii:
- czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p...,
- czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno będzie nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich:
- lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi),
- lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem,
- lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do tego trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach: 19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne, choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na parterze od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc
Lodz mailing list Lodz@lists.hackerspace.pl https://lists.hackerspace.pl/mailman/listinfo/lodz
Cześć,
Ograniczanie się tylko do Śródmieścia wydaje mi się być złym pomysłem. Już okolice Gdańskiej czy Żeromskiego należą do Polesia, podobnie rejony na południe od Dworca Fabrycznego (na wschód od Kilińskiego) to jest już Widzew. Bałuty i Górną chyba możemy sobie darować (z uwagi na to, że centrum Łodzi jest rozciągnięte w kierunku północ-południe, część z nas pewnie będzie mieć daleko w okolice placu Niepodległości, gdzie zaczyna się Górna, a część w okolice Manufaktury i parku Śledzia, gdzie zaczynają się Bałuty – Manufaktura i park leżą już na Bałutach), ale myślę, że Polesie i Widzew jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę – oczywiście zależnie od konkretnej lokalizacji lokalu.
Lokalami wymagającymi remontu też można się zainteresować – z uwagi na to, że hackerspace ma trochę inne kryteria co do lokalu, niż np. sklep, i np. ściany wymagające malowania to dla nas raczej nie będzie problem. Za to jeśli lokal wymaga skucia tynków i położenia nowych, taki raczej bym odrzucił. Remont remontowi nierówny i całkowicie odrzucając wszystko, co wymaga remontu możemy przegapić coś ciekawego, gdzie wymagane będzie tylko np. malowanie ścian, albo rzucenie jakiejś wykładziny na wytartą podłogę.
Jak przeglądałem tę listę, ten lokal na Więckowskiego faktycznie wydawał się być ciekawy. Szkoda trochę, że większość dostępnych lokali to takie o powierzchni koło 30 metrów, czyli w dolnej granicy tego, co potencjalnie mogłoby nas interesować.
Z Polesia ciekawy może być lokal Zielona 25/3U (40 metrów w piwnicy w dobrym stanie technicznym; piwnica daje nam niższy o połowę czynsz), ale z nim są jakieś wątpliwości prawne – z tym, że informacja na temat akurat tego lokalu jest z 2014 roku. Być może te kwestie prawne zostały już przez miasto rozwiązane. Trzeba się dowiedzieć.
Ze Śródmieścia jeszcze ciekawie wygląda Piotrkowska 17/48U (wymaga prac remontowych, ale ograniczają się one do malowania ścian i położenia wykładziny).
Z tej listy: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/ZLM_LU_202001WSP.pdf można się zainteresować Lipową 39 (pytanie, jaki jest stan techniczny tego lokalu).
Można też przejrzeć listę lokali przeznaczonych do przetargu (aktualnej nie ma, ale jest lista z ostatniego przetargu http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wykaz_lokali.pdf + jest lista lokali, które zostały wtedy wynajęte http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wyniki.pdf). Tam powinno być więcej lokali w dobrym stanie, choć, no, w ich przypadku procedura wynajmu jest trochę bardziej skomplikowana (jednak chyba nie powinniśmy się tym przejmować).
Tutaj ciekawy wydaje się być lokal Tuwima 52/1U (od ulicy, ale z wejściem z klatki schodowej, więc chyba załapie się w tą procedurę wyłączenia lokalu z przetargu) i 6U (II piętro) – oba lokale w stanie deweloperskim, w świeżo zrewitalizowanej kamienicy.
Mnie najbardziej martwi kwestia kaucji. Dopytałem o to jeszcze p. urzędniczkę, która odpowiadała na moje pytania, ale nie dostałem na razie odpowiedzi. Słabo by było, gdyby w przypadku tych lokali wymagana była kaucja równa rocznej wartości czynszu. Co z tego, że będzie nas stać na lokal, jeśli nie będzie nas stać na kaucję? Choć z drugiej strony te czynsze wydają się być trochę niższe, niż w przypadku lokali z rynku, ale to też może być zwodnicze, bo te ceny nie uwzględniają VAT-u ani żadnych opłat (włączając w to opłatę za część wspólną nieruchomości), gdy w przypadku ogłoszeń np. z OLX one potrafią być wliczone.
Co do upublicznienia odpowiedzi, wolę nie, bo wydaje mi się, że urzędniczka, która mi odpowiadała, może sobie tego nie życzyć. Okaże się, że gdzieś w udzielonych przez siebie informacjach się pomyliła (przecież jest tylko człowiekiem...) i będzie mieć potem przez to problemy. No i publikowanie korespondencji bez zgody drugiej strony nie jest chyba też do końca zgodne z prawem. Jeśli już coś upubliczniać, to raczej to moje podsumowanie z ostatniego maila, ale ono jest już w archiwum listy, które jest publiczne. Sam nie mam nic przeciwko, niech inni korzystają.
Dzięki za zainteresowanie, Kacper P. /kpc/
pon., 3 sie 2020 o 12:41 Jacek Wielemborek mail@d33.pl napisał(a):
Cześć Kacper,
Przepraszam, że odpisuję tak wolno - potrzebowałem przetrawić ten bogaty pakiet informacji ;)
Po pierwsze, dziękuję Ci za ogrom pracy, którą musiałeś włożyć, żeby zebrać te informacje. Wyglądają rzetelnie i wyczerpująco - odpowiadają na wiele pytań które mieliśmy oraz parę takich, które pewnie pojawiłyby się niedługo później. Zebrałeś wiedzę z kilku różnych źródeł, przeszedłeś przez lekkiego biurokratycznego ping-ponga i sprzeczności które widzę w pierwszych e-mailach. Dopasowałeś też pytania do naszych potrzeb i rozważanych planów. Wyróżniłeś też najmniej i najbardziej atrakcyjne dla nas opcje. Słowem - naprawdę świetna, inteligentna i specjalistyczna robota. Sam nie zrobiłbym tego lepiej. Gratuluję :)
Przeanalizowałem maile z pada oraz Twoją wiadomość i na pewno nie jest to prosta ani przejrzysta opcja, ale może mimo to okazać się atrakcyjna. Widzę parę oczywistych problemów i komplikacji, ale nie zaszkodziłoby zrobić kroku dalej i wyłonić (a potem obejrzeć) parę lokali które nas by interesowały. W załączniku jest dokument, który Beniamin przesłał nam ostatnio na Telegramie - to chyba ta sama lista lokali co z PDFa, nie? Jeśli tak, na szybko możemy zawęzić listę lokali do ~25 po prostu wybierając śródmieście i odsiewając lokale <35 oraz >60m2 (bo nas na nie pewnie nie będzie stać). Drugim krokiem jest odrzucenie wszystkiego co wymaga remontu - chyba że piszemy się na wysiłek i koszt wymiany instalacji na start? Zostaje nam wtedy dosłownie jeden lokal:
**L.p.**: 71
**Adres loklalu**: Więckowskiego 13 lok. 21U
**Strefa**: II
**Obowiązująca działalność, stawka wywoławcza za m2 (netto)**: Usługi
pozostałe nieuciążliwe - 8,00zł Usługi podstawowe nieuciążliwe - 6,00zł
**Pow. lokalu**: 47,58 w tym części wspólne 10,52
**Ilość pom.**: 3
**Położenie lokalu**: II piętro w budynku frontowym
**Urządzenia techniczne**: inst. elektryczna, wod.-kan we wspólnym w.c.,
c.o.
**Właściciel budynku**: Miasto Łódź obręb S-1 działka 321 KW 93644/8
**Informacje o stanie technicznym oraz uwagi**: Lokal w dobrym stanie
technicznym. W lokalu należy założyć podlicznik energii elektrycznej. UWAGA: Lokal usytuowany w budynku wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Klucz w RON 11, ul. Piotrkowska 86.
**Data opiniowania przez Komisję RM**: 13.02.2020r.
Link do adresu: https://www.openstreetmap.org/node/1863040259#map=19/51.77237/19.45088
Kod do przetworzenia tych danych idzie napisać w 5min, ale jeśli ktoś potrzebuje ode mnie gotowego skryptu - dajcie znać.
Swoją drogą, mam takie przemyślenie, że może warto byłoby rozważyć upublicznienie tych maili; zbieramy informacje które mogą być przydatne także dla innych NGOsów. Zerknąłem do tekstów źródłowych (uchwały itd) i naprawdę nieprzyjemnie mi się je czytało. Nie mówię, że to koniecznie sensowny pomysł - po prostu daję znać, że inne startujące organizacje też mogłyby być mieć pożytek z zebranych informacji.
A, i jeszcze jedno: przepraszam za niewielką aktywność w temacie wynajmu ostatnio. W przedostatnim tygodniu zadeklarowałem że idziemy obejrzeć jakiś lokal, po czym ostatecznie do tego nie doszło. Mam ostatnio trochę energetyczny niż, muszę podładować baterie a dzwonienie do nieznajomych i manewrowanie z wymaganiami dla lokali oraz terminami szybko mnie męczy. Czy mogę poprosić Was o pomoc? Mogę się wstępnie zadeklarować, że jeśli ktoś umówi oglądanie czegokolwiek na inny dzień niż czwartek, prawie na pewno pojawię się żeby wspólnie go obejrzeć. Powoli zaczyna gonić nas czas - w październiku studenci najprawdopodobniej wracają na zajęcia, więc mamy dwa miesiące żeby coś zobaczyć i wynająć. BTW, w tym momencie na koncie HSŁ jest 3 451zł (po odliczeniu 294,36 PLN opłaty za następne 6 miesięcy meetupa).
Pozdro, d33tah
sob., 1 sie 2020 o 00:34 Kacper Pacek przez Lodz lodz@lists.hackerspace.pl napisał(a):
Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich
instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii:
- czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie:
https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p... ,
- czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno będzie
nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich:
- lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to
lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi),
- lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem,
- lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest
właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w
pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do tego
trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być
piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na
czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym znajduje
się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już
zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego
przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja
pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach:
19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne,
choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w
polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje
automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na parterze
od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w
przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach:
http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj:
http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach:
http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy
byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc
Lodz mailing list Lodz@lists.hackerspace.pl https://lists.hackerspace.pl/mailman/listinfo/lodz
Cześć,
Kilka kwestii – update.
1. Udało mi się pozyskać kontakt do landlorda lokalu, który znalazł Jacek. W ogóle zrobiłem pada, gdzie staram się wypisywać interesujące lokale miejskie: https://pad.hs-ldz.pl/iqqVr0DrRVadouNjPL_OHg. Jego numer telefonu znajduje się w ww. padzie. Wypadałoby zadzwonić i umówić się na jakieś oględziny... tylko ja tak średnio mam możliwość. Fajnie by było, gdyby ktoś przedzwonił.
Istotna kwestia, o jaką trzeba zapytać, to związane z lokalem dodatkowe opłaty, ponad czynsz.
2. Dostałem od Pani z urzędu powiadomienie o tym, że ogłoszony został nowy przetarg na wynajem lokali miejskich (tak, jak wcześniej pisałem, część lokali, tych niby gorszych, jest udostępniona w trybie bezprzetargowym, tych niby lepszych – w trybie przetargowym, choć patrząc na te listy, tak naprawdę za bardzo między jednym a drugim nie widzę różnicy, natomiast na tej liście bezprzetargowej lokale lądują ponoć, gdy nie zostaną nikomu wynajęte przez dwa przetargi). Jako organizacja typu NGO (powtórzę się, bo przypuszczam, że pierwszego maila z tego wątku i tak nikt uważnie nie przeczytał) nie musimy brać udziału w przetargu (chyba, że chcielibyśmy prowadzić działalność komercyjną – ale jako stowarzyszenie zwykłe takiej prowadzić i tak nie możemy), natomiast gdybyśmy chcieli taki lokal wynająć, musimy złożyć specjalny wniosek o wyłączenie go z przetargu, i w przypadku tego konkretnego przetargu trzeba by to było zrobić najpóźniej do 24 sierpnia.
Wiem, że ustaliliśmy, że z wynajmem lokalu wstrzymujemy się do momentu, aż urośnie nam budżet (możliwe, że załapiemy się na kolejny przetarg, prawdopodobnie za ok. 2 miesiące) – ale ogłoszony przetarg to też okazja do oględzin lokalu z listy tych przeznaczonych do przetargu. Lista znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_LICYTACJA_20200813_wykaz_lokali.p... (pewnie podeślą Excela, jak się ich poprosi). Na padzie wypisałem 3 wyglądające ciekawie lokale, znajdujące się w jednym budynku. Ale przejrzyjcie, może znajdziecie jeszcze coś ciekawego. Na razie czekam jeszcze na namiary na landlorda.
3. Przeliczyłem sobie, ile te lokale miejskie mogą nas kosztować. I okazuje się to... nawet bardziej jednorożcowe, niż przypuszczałem. Tak jak pisałem wcześniej, lokale są podzielone na kilka stref cenowych, gdzie interesujące nas lokale raczej nie znajdują się w strefach 0 i 1, lecz najczęściej 2, ewentualnie 3. Nawet lokal przy Piotrkowskiej, ale w bramie, to już jest strefa 2. To sprawia, że czynsze są jeszcze niższe, niż oczekiwałem.
Ale to mogą być tylko pozory – pomimo niskiego czynszu może się okazać, że administrator dowali nam np. wysoką opłatę za część wspólną nieruchomości. Na pewno natomiast kilka takich lokali miejskich (może nawet przeznaczonych do remontu... co, jeśli okaże się, że lokal uznany przez kogoś za nadający się tylko do remontu dla nas będzie wystarczający?) warto obejrzeć, bo ze względu na te niskie czynsze (pozornie lub nie) mają one potencjał na jednorożca.
Chyba znowu się zanadto rozpisałem i nikt nie będzie miał czasu, żeby to przeczytać :( Co zrobić, inaczej nie potrafię.
Kacper /kpc/.
pon., 3 sie 2020 o 18:24 Kacper Pacek kpc211@gmail.com napisał(a):
Cześć,
Ograniczanie się tylko do Śródmieścia wydaje mi się być złym pomysłem. Już okolice Gdańskiej czy Żeromskiego należą do Polesia, podobnie rejony na południe od Dworca Fabrycznego (na wschód od Kilińskiego) to jest już Widzew. Bałuty i Górną chyba możemy sobie darować (z uwagi na to, że centrum Łodzi jest rozciągnięte w kierunku północ-południe, część z nas pewnie będzie mieć daleko w okolice placu Niepodległości, gdzie zaczyna się Górna, a część w okolice Manufaktury i parku Śledzia, gdzie zaczynają się Bałuty – Manufaktura i park leżą już na Bałutach), ale myślę, że Polesie i Widzew jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę – oczywiście zależnie od konkretnej lokalizacji lokalu.
Lokalami wymagającymi remontu też można się zainteresować – z uwagi na to, że hackerspace ma trochę inne kryteria co do lokalu, niż np. sklep, i np. ściany wymagające malowania to dla nas raczej nie będzie problem. Za to jeśli lokal wymaga skucia tynków i położenia nowych, taki raczej bym odrzucił. Remont remontowi nierówny i całkowicie odrzucając wszystko, co wymaga remontu możemy przegapić coś ciekawego, gdzie wymagane będzie tylko np. malowanie ścian, albo rzucenie jakiejś wykładziny na wytartą podłogę.
Jak przeglądałem tę listę, ten lokal na Więckowskiego faktycznie wydawał się być ciekawy. Szkoda trochę, że większość dostępnych lokali to takie o powierzchni koło 30 metrów, czyli w dolnej granicy tego, co potencjalnie mogłoby nas interesować.
Z Polesia ciekawy może być lokal Zielona 25/3U (40 metrów w piwnicy w dobrym stanie technicznym; piwnica daje nam niższy o połowę czynsz), ale z nim są jakieś wątpliwości prawne – z tym, że informacja na temat akurat tego lokalu jest z 2014 roku. Być może te kwestie prawne zostały już przez miasto rozwiązane. Trzeba się dowiedzieć.
Ze Śródmieścia jeszcze ciekawie wygląda Piotrkowska 17/48U (wymaga prac remontowych, ale ograniczają się one do malowania ścian i położenia wykładziny).
Z tej listy: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/ZLM_LU_202001WSP.pdf można się zainteresować Lipową 39 (pytanie, jaki jest stan techniczny tego lokalu).
Można też przejrzeć listę lokali przeznaczonych do przetargu (aktualnej nie ma, ale jest lista z ostatniego przetargu http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wykaz_lokali.pdf
- jest lista lokali, które zostały wtedy wynajęte
http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wyniki.pdf). Tam powinno być więcej lokali w dobrym stanie, choć, no, w ich przypadku procedura wynajmu jest trochę bardziej skomplikowana (jednak chyba nie powinniśmy się tym przejmować).
Tutaj ciekawy wydaje się być lokal Tuwima 52/1U (od ulicy, ale z wejściem z klatki schodowej, więc chyba załapie się w tą procedurę wyłączenia lokalu z przetargu) i 6U (II piętro) – oba lokale w stanie deweloperskim, w świeżo zrewitalizowanej kamienicy.
Mnie najbardziej martwi kwestia kaucji. Dopytałem o to jeszcze p. urzędniczkę, która odpowiadała na moje pytania, ale nie dostałem na razie odpowiedzi. Słabo by było, gdyby w przypadku tych lokali wymagana była kaucja równa rocznej wartości czynszu. Co z tego, że będzie nas stać na lokal, jeśli nie będzie nas stać na kaucję? Choć z drugiej strony te czynsze wydają się być trochę niższe, niż w przypadku lokali z rynku, ale to też może być zwodnicze, bo te ceny nie uwzględniają VAT-u ani żadnych opłat (włączając w to opłatę za część wspólną nieruchomości), gdy w przypadku ogłoszeń np. z OLX one potrafią być wliczone.
Co do upublicznienia odpowiedzi, wolę nie, bo wydaje mi się, że urzędniczka, która mi odpowiadała, może sobie tego nie życzyć. Okaże się, że gdzieś w udzielonych przez siebie informacjach się pomyliła (przecież jest tylko człowiekiem...) i będzie mieć potem przez to problemy. No i publikowanie korespondencji bez zgody drugiej strony nie jest chyba też do końca zgodne z prawem. Jeśli już coś upubliczniać, to raczej to moje podsumowanie z ostatniego maila, ale ono jest już w archiwum listy, które jest publiczne. Sam nie mam nic przeciwko, niech inni korzystają.
Dzięki za zainteresowanie, Kacper P. /kpc/
pon., 3 sie 2020 o 12:41 Jacek Wielemborek mail@d33.pl napisał(a):
Cześć Kacper,
Przepraszam, że odpisuję tak wolno - potrzebowałem przetrawić ten bogaty pakiet informacji ;)
Po pierwsze, dziękuję Ci za ogrom pracy, którą musiałeś włożyć, żeby zebrać te informacje. Wyglądają rzetelnie i wyczerpująco - odpowiadają na wiele pytań które mieliśmy oraz parę takich, które pewnie pojawiłyby się niedługo później. Zebrałeś wiedzę z kilku różnych źródeł, przeszedłeś przez lekkiego biurokratycznego ping-ponga i sprzeczności które widzę w pierwszych e-mailach. Dopasowałeś też pytania do naszych potrzeb i rozważanych planów. Wyróżniłeś też najmniej i najbardziej atrakcyjne dla nas opcje. Słowem - naprawdę świetna, inteligentna i specjalistyczna robota. Sam nie zrobiłbym tego lepiej. Gratuluję :)
Przeanalizowałem maile z pada oraz Twoją wiadomość i na pewno nie jest to prosta ani przejrzysta opcja, ale może mimo to okazać się atrakcyjna. Widzę parę oczywistych problemów i komplikacji, ale nie zaszkodziłoby zrobić kroku dalej i wyłonić (a potem obejrzeć) parę lokali które nas by interesowały. W załączniku jest dokument, który Beniamin przesłał nam ostatnio na Telegramie - to chyba ta sama lista lokali co z PDFa, nie? Jeśli tak, na szybko możemy zawęzić listę lokali do ~25 po prostu wybierając śródmieście i odsiewając lokale <35 oraz >60m2 (bo nas na nie pewnie nie będzie stać). Drugim krokiem jest odrzucenie wszystkiego co wymaga remontu - chyba że piszemy się na wysiłek i koszt wymiany instalacji na start? Zostaje nam wtedy dosłownie jeden lokal:
**L.p.**: 71
**Adres loklalu**: Więckowskiego 13 lok. 21U
**Strefa**: II
**Obowiązująca działalność, stawka wywoławcza za m2 (netto)**: Usługi
pozostałe nieuciążliwe - 8,00zł Usługi podstawowe nieuciążliwe - 6,00zł
**Pow. lokalu**: 47,58 w tym części wspólne 10,52
**Ilość pom.**: 3
**Położenie lokalu**: II piętro w budynku frontowym
**Urządzenia techniczne**: inst. elektryczna, wod.-kan we wspólnym
w.c., c.o.
**Właściciel budynku**: Miasto Łódź obręb S-1 działka 321 KW 93644/8
**Informacje o stanie technicznym oraz uwagi**: Lokal w dobrym stanie
technicznym. W lokalu należy założyć podlicznik energii elektrycznej. UWAGA: Lokal usytuowany w budynku wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Klucz w RON 11, ul. Piotrkowska 86.
**Data opiniowania przez Komisję RM**: 13.02.2020r.
Link do adresu: https://www.openstreetmap.org/node/1863040259#map=19/51.77237/19.45088
Kod do przetworzenia tych danych idzie napisać w 5min, ale jeśli ktoś potrzebuje ode mnie gotowego skryptu - dajcie znać.
Swoją drogą, mam takie przemyślenie, że może warto byłoby rozważyć upublicznienie tych maili; zbieramy informacje które mogą być przydatne także dla innych NGOsów. Zerknąłem do tekstów źródłowych (uchwały itd) i naprawdę nieprzyjemnie mi się je czytało. Nie mówię, że to koniecznie sensowny pomysł - po prostu daję znać, że inne startujące organizacje też mogłyby być mieć pożytek z zebranych informacji.
A, i jeszcze jedno: przepraszam za niewielką aktywność w temacie wynajmu ostatnio. W przedostatnim tygodniu zadeklarowałem że idziemy obejrzeć jakiś lokal, po czym ostatecznie do tego nie doszło. Mam ostatnio trochę energetyczny niż, muszę podładować baterie a dzwonienie do nieznajomych i manewrowanie z wymaganiami dla lokali oraz terminami szybko mnie męczy. Czy mogę poprosić Was o pomoc? Mogę się wstępnie zadeklarować, że jeśli ktoś umówi oglądanie czegokolwiek na inny dzień niż czwartek, prawie na pewno pojawię się żeby wspólnie go obejrzeć. Powoli zaczyna gonić nas czas - w październiku studenci najprawdopodobniej wracają na zajęcia, więc mamy dwa miesiące żeby coś zobaczyć i wynająć. BTW, w tym momencie na koncie HSŁ jest 3 451zł (po odliczeniu 294,36 PLN opłaty za następne 6 miesięcy meetupa).
Pozdro, d33tah
sob., 1 sie 2020 o 00:34 Kacper Pacek przez Lodz lodz@lists.hackerspace.pl napisał(a):
Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich
instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii:
- czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie:
https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p... ,
- czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno
będzie nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich:
- lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to
lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi),
- lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem,
- lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest
właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w
pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do
tego trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być
piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na
czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym
znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już
zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego
przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja
pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach:
19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne,
choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w
polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje
automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na parterze
od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w
przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach:
http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj:
http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach:
http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy
byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc
Lodz mailing list Lodz@lists.hackerspace.pl https://lists.hackerspace.pl/mailman/listinfo/lodz
Czy w tym padzie pisałeś jakieś lokale z tego pdfa nowego?
Serdecznie pozdrawiam, Robert Cezary Kujawa
Sent with [ProtonMail](https://protonmail.com) Secure Email.
‐‐‐‐‐‐‐ Original Message ‐‐‐‐‐‐‐ Le jeudi, août 13, 2020 11:13 PM, Kacper Pacek przez Lodz lodz@lists.hackerspace.pl a écrit :
Cześć,
Kilka kwestii – update.
- Udało mi się pozyskać kontakt do landlorda lokalu, który znalazł Jacek. W ogóle zrobiłem pada, gdzie staram się wypisywać interesujące lokale miejskie: https://pad.hs-ldz.pl/iqqVr0DrRVadouNjPL_OHg. Jego numer telefonu znajduje się w ww. padzie. Wypadałoby zadzwonić i umówić się na jakieś oględziny... tylko ja tak średnio mam możliwość. Fajnie by było, gdyby ktoś przedzwonił.
Istotna kwestia, o jaką trzeba zapytać, to związane z lokalem dodatkowe opłaty, ponad czynsz.
- Dostałem od Pani z urzędu powiadomienie o tym, że ogłoszony został nowy przetarg na wynajem lokali miejskich (tak, jak wcześniej pisałem, część lokali, tych niby gorszych, jest udostępniona w trybie bezprzetargowym, tych niby lepszych – w trybie przetargowym, choć patrząc na te listy, tak naprawdę za bardzo między jednym a drugim nie widzę różnicy, natomiast na tej liście bezprzetargowej lokale lądują ponoć, gdy nie zostaną nikomu wynajęte przez dwa przetargi). Jako organizacja typu NGO (powtórzę się, bo przypuszczam, że pierwszego maila z tego wątku i tak nikt uważnie nie przeczytał) nie musimy brać udziału w przetargu (chyba, że chcielibyśmy prowadzić działalność komercyjną – ale jako stowarzyszenie zwykłe takiej prowadzić i tak nie możemy), natomiast gdybyśmy chcieli taki lokal wynająć, musimy złożyć specjalny wniosek o wyłączenie go z przetargu, i w przypadku tego konkretnego przetargu trzeba by to było zrobić najpóźniej do 24 sierpnia.
Wiem, że ustaliliśmy, że z wynajmem lokalu wstrzymujemy się do momentu, aż urośnie nam budżet (możliwe, że załapiemy się na kolejny przetarg, prawdopodobnie za ok. 2 miesiące) – ale ogłoszony przetarg to też okazja do oględzin lokalu z listy tych przeznaczonych do przetargu. Lista znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_LICYTACJA_20200813_wykaz_lokali.p... (pewnie podeślą Excela, jak się ich poprosi). Na padzie wypisałem 3 wyglądające ciekawie lokale, znajdujące się w jednym budynku. Ale przejrzyjcie, może znajdziecie jeszcze coś ciekawego. Na razie czekam jeszcze na namiary na landlorda.
- Przeliczyłem sobie, ile te lokale miejskie mogą nas kosztować. I okazuje się to... nawet bardziej jednorożcowe, niż przypuszczałem. Tak jak pisałem wcześniej, lokale są podzielone na kilka stref cenowych, gdzie interesujące nas lokale raczej nie znajdują się w strefach 0 i 1, lecz najczęściej 2, ewentualnie 3. Nawet lokal przy Piotrkowskiej, ale w bramie, to już jest strefa 2. To sprawia, że czynsze są jeszcze niższe, niż oczekiwałem.
Ale to mogą być tylko pozory – pomimo niskiego czynszu może się okazać, że administrator dowali nam np. wysoką opłatę za część wspólną nieruchomości. Na pewno natomiast kilka takich lokali miejskich (może nawet przeznaczonych do remontu... co, jeśli okaże się, że lokal uznany przez kogoś za nadający się tylko do remontu dla nas będzie wystarczający?) warto obejrzeć, bo ze względu na te niskie czynsze (pozornie lub nie) mają one potencjał na jednorożca.
Chyba znowu się zanadto rozpisałem i nikt nie będzie miał czasu, żeby to przeczytać :( Co zrobić, inaczej nie potrafię.
Kacper /kpc/.
pon., 3 sie 2020 o 18:24 Kacper Pacek kpc211@gmail.com napisał(a):
Cześć,
Ograniczanie się tylko do Śródmieścia wydaje mi się być złym pomysłem. Już okolice Gdańskiej czy Żeromskiego należą do Polesia, podobnie rejony na południe od Dworca Fabrycznego (na wschód od Kilińskiego) to jest już Widzew. Bałuty i Górną chyba możemy sobie darować (z uwagi na to, że centrum Łodzi jest rozciągnięte w kierunku północ-południe, część z nas pewnie będzie mieć daleko w okolice placu Niepodległości, gdzie zaczyna się Górna, a część w okolice Manufaktury i parku Śledzia, gdzie zaczynają się Bałuty – Manufaktura i park leżą już na Bałutach), ale myślę, że Polesie i Widzew jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę – oczywiście zależnie od konkretnej lokalizacji lokalu.
Lokalami wymagającymi remontu też można się zainteresować – z uwagi na to, że hackerspace ma trochę inne kryteria co do lokalu, niż np. sklep, i np. ściany wymagające malowania to dla nas raczej nie będzie problem. Za to jeśli lokal wymaga skucia tynków i położenia nowych, taki raczej bym odrzucił. Remont remontowi nierówny i całkowicie odrzucając wszystko, co wymaga remontu możemy przegapić coś ciekawego, gdzie wymagane będzie tylko np. malowanie ścian, albo rzucenie jakiejś wykładziny na wytartą podłogę.
Jak przeglądałem tę listę, ten lokal na Więckowskiego faktycznie wydawał się być ciekawy. Szkoda trochę, że większość dostępnych lokali to takie o powierzchni koło 30 metrów, czyli w dolnej granicy tego, co potencjalnie mogłoby nas interesować.
Z Polesia ciekawy może być lokal Zielona 25/3U (40 metrów w piwnicy w dobrym stanie technicznym; piwnica daje nam niższy o połowę czynsz), ale z nim są jakieś wątpliwości prawne – z tym, że informacja na temat akurat tego lokalu jest z 2014 roku. Być może te kwestie prawne zostały już przez miasto rozwiązane. Trzeba się dowiedzieć.
Ze Śródmieścia jeszcze ciekawie wygląda Piotrkowska 17/48U (wymaga prac remontowych, ale ograniczają się one do malowania ścian i położenia wykładziny).
Z tej listy: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/ZLM_LU_202001WSP.pdf można się zainteresować Lipową 39 (pytanie, jaki jest stan techniczny tego lokalu).
Można też przejrzeć listę lokali przeznaczonych do przetargu (aktualnej nie ma, ale jest lista z ostatniego przetargu http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wykaz_lokali.pdf + jest lista lokali, które zostały wtedy wynajęte http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wyniki.pdf). Tam powinno być więcej lokali w dobrym stanie, choć, no, w ich przypadku procedura wynajmu jest trochę bardziej skomplikowana (jednak chyba nie powinniśmy się tym przejmować).
Tutaj ciekawy wydaje się być lokal Tuwima 52/1U (od ulicy, ale z wejściem z klatki schodowej, więc chyba załapie się w tą procedurę wyłączenia lokalu z przetargu) i 6U (II piętro) – oba lokale w stanie deweloperskim, w świeżo zrewitalizowanej kamienicy.
Mnie najbardziej martwi kwestia kaucji. Dopytałem o to jeszcze p. urzędniczkę, która odpowiadała na moje pytania, ale nie dostałem na razie odpowiedzi. Słabo by było, gdyby w przypadku tych lokali wymagana była kaucja równa rocznej wartości czynszu. Co z tego, że będzie nas stać na lokal, jeśli nie będzie nas stać na kaucję? Choć z drugiej strony te czynsze wydają się być trochę niższe, niż w przypadku lokali z rynku, ale to też może być zwodnicze, bo te ceny nie uwzględniają VAT-u ani żadnych opłat (włączając w to opłatę za część wspólną nieruchomości), gdy w przypadku ogłoszeń np. z OLX one potrafią być wliczone.
Co do upublicznienia odpowiedzi, wolę nie, bo wydaje mi się, że urzędniczka, która mi odpowiadała, może sobie tego nie życzyć. Okaże się, że gdzieś w udzielonych przez siebie informacjach się pomyliła (przecież jest tylko człowiekiem...) i będzie mieć potem przez to problemy. No i publikowanie korespondencji bez zgody drugiej strony nie jest chyba też do końca zgodne z prawem. Jeśli już coś upubliczniać, to raczej to moje podsumowanie z ostatniego maila, ale ono jest już w archiwum listy, które jest publiczne. Sam nie mam nic przeciwko, niech inni korzystają.
Dzięki za zainteresowanie, Kacper P. /kpc/
pon., 3 sie 2020 o 12:41 Jacek Wielemborek mail@d33.pl napisał(a):
Cześć Kacper,
Przepraszam, że odpisuję tak wolno - potrzebowałem przetrawić ten bogaty pakiet informacji ;)
Po pierwsze, dziękuję Ci za ogrom pracy, którą musiałeś włożyć, żeby zebrać te informacje. Wyglądają rzetelnie i wyczerpująco - odpowiadają na wiele pytań które mieliśmy oraz parę takich, które pewnie pojawiłyby się niedługo później. Zebrałeś wiedzę z kilku różnych źródeł, przeszedłeś przez lekkiego biurokratycznego ping-ponga i sprzeczności które widzę w pierwszych e-mailach. Dopasowałeś też pytania do naszych potrzeb i rozważanych planów. Wyróżniłeś też najmniej i najbardziej atrakcyjne dla nas opcje. Słowem - naprawdę świetna, inteligentna i specjalistyczna robota. Sam nie zrobiłbym tego lepiej. Gratuluję :)
Przeanalizowałem maile z pada oraz Twoją wiadomość i na pewno nie jest to prosta ani przejrzysta opcja, ale może mimo to okazać się atrakcyjna. Widzę parę oczywistych problemów i komplikacji, ale nie zaszkodziłoby zrobić kroku dalej i wyłonić (a potem obejrzeć) parę lokali które nas by interesowały. W załączniku jest dokument, który Beniamin przesłał nam ostatnio na Telegramie - to chyba ta sama lista lokali co z PDFa, nie? Jeśli tak, na szybko możemy zawęzić listę lokali do ~25 po prostu wybierając śródmieście i odsiewając lokale <35 oraz >60m2 (bo nas na nie pewnie nie będzie stać). Drugim krokiem jest odrzucenie wszystkiego co wymaga remontu - chyba że piszemy się na wysiłek i koszt wymiany instalacji na start? Zostaje nam wtedy dosłownie jeden lokal:
**L.p.**: 71
**Adres loklalu**: Więckowskiego 13 lok. 21U
**Strefa**: II
**Obowiązująca działalność, stawka wywoławcza za m2 (netto)**: Usługi pozostałe nieuciążliwe - 8,00zł Usługi podstawowe nieuciążliwe - 6,00zł
**Pow. lokalu**: 47,58 w tym części wspólne 10,52
**Ilość pom.**: 3
**Położenie lokalu**: II piętro w budynku frontowym
**Urządzenia techniczne**: inst. elektryczna, wod.-kan we wspólnym w.c., c.o.
**Właściciel budynku**: Miasto Łódź obręb S-1 działka 321 KW 93644/8
**Informacje o stanie technicznym oraz uwagi**: Lokal w dobrym stanie technicznym. W lokalu należy założyć podlicznik energii elektrycznej. UWAGA: Lokal usytuowany w budynku wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Klucz w RON 11, ul. Piotrkowska 86.
**Data opiniowania przez Komisję RM**: 13.02.2020r.
Link do adresu: https://www.openstreetmap.org/node/1863040259#map=19/51.77237/19.45088
Kod do przetworzenia tych danych idzie napisać w 5min, ale jeśli ktoś potrzebuje ode mnie gotowego skryptu - dajcie znać.
Swoją drogą, mam takie przemyślenie, że może warto byłoby rozważyć upublicznienie tych maili; zbieramy informacje które mogą być przydatne także dla innych NGOsów. Zerknąłem do tekstów źródłowych (uchwały itd) i naprawdę nieprzyjemnie mi się je czytało. Nie mówię, że to koniecznie sensowny pomysł - po prostu daję znać, że inne startujące organizacje też mogłyby być mieć pożytek z zebranych informacji.
A, i jeszcze jedno: przepraszam za niewielką aktywność w temacie wynajmu ostatnio. W przedostatnim tygodniu zadeklarowałem że idziemy obejrzeć jakiś lokal, po czym ostatecznie do tego nie doszło. Mam ostatnio trochę energetyczny niż, muszę podładować baterie a dzwonienie do nieznajomych i manewrowanie z wymaganiami dla lokali oraz terminami szybko mnie męczy. Czy mogę poprosić Was o pomoc? Mogę się wstępnie zadeklarować, że jeśli ktoś umówi oglądanie czegokolwiek na inny dzień niż czwartek, prawie na pewno pojawię się żeby wspólnie go obejrzeć. Powoli zaczyna gonić nas czas - w październiku studenci najprawdopodobniej wracają na zajęcia, więc mamy dwa miesiące żeby coś zobaczyć i wynająć. BTW, w tym momencie na koncie HSŁ jest 3 451zł (po odliczeniu 294,36 PLN opłaty za następne 6 miesięcy meetupa).
Pozdro, d33tah
sob., 1 sie 2020 o 00:34 Kacper Pacek przez Lodz lodz@lists.hackerspace.pl napisał(a):
Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii:
- czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p...,
- czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno będzie nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich:
- lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi),
- lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem,
- lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do tego trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach: 19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne, choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na parterze od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc
Lodz mailing list Lodz@lists.hackerspace.pl https://lists.hackerspace.pl/mailman/listinfo/lodz
Cześć,
Tydzień temu rozmawialiśmy na HS-owym Telegramie/IRC-u/Matrixie z dlnx``-em i nuke-m1'iem na temat możliwości wynajmu lokalu od miasta. dlnx`` próbował kiedyś rozkręcić HS w Bydgoszczy i udało mu się w ten sposób zebrać doświadczenie.
Wnioski z dyskusji:
1. Zdobycie lokalu na tych najbardziej preferencyjnych warunkach (dla NGO wpisujących się w polityki miejskie) nie jest dla hackerspace'u wcale rzeczą nierealną. HS-y tak robią. To kwestia odpowiedniego ogarnięcia papierologii.
Dotyczyć nas wtedy będzie czynsz 5,28 zł netto, z możliwością prowadzenia w ograniczonym zakresie działalności gospodarczej (oczywiście jak już będziemy stowarzyszeniem rejestrowym, a nie zwykłym).
Nie jestem przekonany, czy jest to faktycznie tak super atrakcyjne względem wynajmu bez tego specjalnego statusu, i czy w związku z tym jest warte zachodu związanego z jego pozyskaniem (normalnie czynsz w strefie II wynosi 7,10 zł netto). dlnx`` mówił o cenie ~1 zł za metr, ale tak różowo, to raczej nie jest.
Ale... Istnieje jeszcze opcja wystąpienia do Rady Miejskiej o dodatkową obniżkę czynszu o maksymalnie 50%, przy czym w tym celu trzeba wcześniej prowadzić działalność NGO przez minimum rok. Co jakiś czas zbiera się komisja (kontroli gier i zakładów xD) i opiniuje tego typu wnioski – polecam znajdujące się tutaj: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/lodzianie-decyduja/ngo/polityka-lokalowa... na dole strony protokoły z posiedzeń tej komisji. Wydaje mi się, że i to mogłoby być rzeczą realną, ale, no, nie od razu. A w tym celu potrzebujemy tego statusu organizacji, której działalność wpisuje się w polityki miejskie.
Wtedy, w najlepszym wypadku, byłoby 2,64 zł netto za metr, a więc bliżej tej dlnx``-owej złotówki.
Uwaga – to nie musi być obniżka o 50%. Jest __do__ 50%. Niektóre organizacje (np. takie bardziej komercyjne) dostają mniej, albo wcale. Ale jak już będziemy mieli ten status organizacji wpisującej się w polityki miasta i przeżyjemy pierwszy rok, będzie warto się o to postarać.
2. dlnx`` zasugerował, by ktoś z nas, kto ma gadane (ja nie mam), przeszedł się do UMŁ do wydziału odpowiedzialnego za współpracę z NGO (Piotrkowska 153). Ponoć w ten sposób można sporo załatwić i się dowiedzieć. Z wiadomych względów jest łatwiej, niż mailem.
Nie wiem, czy teraz przy Covidzie da się tam fizycznie przyjść (tak by było najlepiej), ale na pewno można zadzwonić. dlnx`` poleca nuke'a, o ile oczywiście będzie się na to pisał. Ewentualnie w razie potrzeby mógłby sam przyjechać do nas z Warszawy i pomóc.
Warto też dobrze się dogadać z zarządcą lokalu, który by nas interesował (ktoś musi wreszcie zadzwonić na to Więckowskiego...). Uzgodnić kwestie typu, kiedy najlepiej się z nim kontaktować itp.
3. Formalności przy wynajmie lokalu jako NGO mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Warto zatem jednak zacząć jak najszybciej.
Żeby podjąć jakiekolwiek formalne kroki, trzeba założyć stowarzyszenie (a żeby założyć stowarzyszenie, trzeba ogarnąć księgową i zacząć jej płacić – chyba, że ktoś się podejmuje robić księgowość uproszczoną na własną rękę, nie jest to znów jakieś super trudne). Ale iść do urzędu i porozmawiać można już teraz. Może i ze stowarzyszeniem ktoś nam tam pomoże? Z tego, co mówi dlnx``, ci urzędnicy są tam w porządku i naprawdę daje się z nimi porozumieć.
Gdy teraz zaczniemy, jest szansa, że będziemy mieć lokal, gdy będzie nas na ten lokal stać. A może i już jest nas stać – bo te lokale miejskie są tanie... Nie żebym kogokolwiek popędzał, bo, jak mówiłem już Jackowi, nie jestem za tym, by z wynajmem się spieszyć i zostać potem bez kasy, czy co gorsza, na minusie (to dobra droga, by ten fajny projekt pogrzebać) – zresztą chyba wszyscy się z tym zgodzili. Ale to przesunięcie w czasie trzeba brać pod uwagę.
4. Warto brać lokale bezprzetargowe, bo z przetargowymi formalności będą trwać jeszcze dłużej. W sumie (to moja obserwacja) – tak na nie patrząc, to nie różnią się one zbytnio od tych przetargowych. I wśród jednych, i wśród drugich prawie wszystkie nadają się do remontu, ale da się wyszukać jakieś pojedyncze rodzynki.
5. Zaraz dorzucę do pada https://pad.hs-ldz.pl/iqqVr0DrRVadouNjPL_OHg brakujące kontakty do landlordów (w sensie, fizycznie urzędników administrujących konkretnymi lokalami).
To chyba na tę chwilę wszystko...
Na pytanie kujawa odpowiedziałem mu już prywatnie (zapomniałem dać Reply to All), ale powtórzę się – tak, w tym padzie są lokale z nowego PDF-a, natomiast pytanie, czy patrzymy w ogóle na te przetargowe, gdy przy bezprzetargowych formalności mogą trwać kilka miesięcy, a przy przetargowych może i 2x dłużej.
Kacper P. / kpc /
czw., 13 sie 2020 o 23:13 Kacper Pacek kpc211@gmail.com napisał(a):
Cześć,
Kilka kwestii – update.
- Udało mi się pozyskać kontakt do landlorda lokalu, który znalazł Jacek.
W ogóle zrobiłem pada, gdzie staram się wypisywać interesujące lokale miejskie: https://pad.hs-ldz.pl/iqqVr0DrRVadouNjPL_OHg. Jego numer telefonu znajduje się w ww. padzie. Wypadałoby zadzwonić i umówić się na jakieś oględziny... tylko ja tak średnio mam możliwość. Fajnie by było, gdyby ktoś przedzwonił.
Istotna kwestia, o jaką trzeba zapytać, to związane z lokalem dodatkowe opłaty, ponad czynsz.
- Dostałem od Pani z urzędu powiadomienie o tym, że ogłoszony został nowy
przetarg na wynajem lokali miejskich (tak, jak wcześniej pisałem, część lokali, tych niby gorszych, jest udostępniona w trybie bezprzetargowym, tych niby lepszych – w trybie przetargowym, choć patrząc na te listy, tak naprawdę za bardzo między jednym a drugim nie widzę różnicy, natomiast na tej liście bezprzetargowej lokale lądują ponoć, gdy nie zostaną nikomu wynajęte przez dwa przetargi). Jako organizacja typu NGO (powtórzę się, bo przypuszczam, że pierwszego maila z tego wątku i tak nikt uważnie nie przeczytał) nie musimy brać udziału w przetargu (chyba, że chcielibyśmy prowadzić działalność komercyjną – ale jako stowarzyszenie zwykłe takiej prowadzić i tak nie możemy), natomiast gdybyśmy chcieli taki lokal wynająć, musimy złożyć specjalny wniosek o wyłączenie go z przetargu, i w przypadku tego konkretnego przetargu trzeba by to było zrobić najpóźniej do 24 sierpnia.
Wiem, że ustaliliśmy, że z wynajmem lokalu wstrzymujemy się do momentu, aż urośnie nam budżet (możliwe, że załapiemy się na kolejny przetarg, prawdopodobnie za ok. 2 miesiące) – ale ogłoszony przetarg to też okazja do oględzin lokalu z listy tych przeznaczonych do przetargu. Lista znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_LICYTACJA_20200813_wykaz_lokali.p... (pewnie podeślą Excela, jak się ich poprosi). Na padzie wypisałem 3 wyglądające ciekawie lokale, znajdujące się w jednym budynku. Ale przejrzyjcie, może znajdziecie jeszcze coś ciekawego. Na razie czekam jeszcze na namiary na landlorda.
- Przeliczyłem sobie, ile te lokale miejskie mogą nas kosztować. I
okazuje się to... nawet bardziej jednorożcowe, niż przypuszczałem. Tak jak pisałem wcześniej, lokale są podzielone na kilka stref cenowych, gdzie interesujące nas lokale raczej nie znajdują się w strefach 0 i 1, lecz najczęściej 2, ewentualnie 3. Nawet lokal przy Piotrkowskiej, ale w bramie, to już jest strefa 2. To sprawia, że czynsze są jeszcze niższe, niż oczekiwałem.
Ale to mogą być tylko pozory – pomimo niskiego czynszu może się okazać, że administrator dowali nam np. wysoką opłatę za część wspólną nieruchomości. Na pewno natomiast kilka takich lokali miejskich (może nawet przeznaczonych do remontu... co, jeśli okaże się, że lokal uznany przez kogoś za nadający się tylko do remontu dla nas będzie wystarczający?) warto obejrzeć, bo ze względu na te niskie czynsze (pozornie lub nie) mają one potencjał na jednorożca.
Chyba znowu się zanadto rozpisałem i nikt nie będzie miał czasu, żeby to przeczytać :( Co zrobić, inaczej nie potrafię.
Kacper /kpc/.
pon., 3 sie 2020 o 18:24 Kacper Pacek kpc211@gmail.com napisał(a):
Cześć,
Ograniczanie się tylko do Śródmieścia wydaje mi się być złym pomysłem. Już okolice Gdańskiej czy Żeromskiego należą do Polesia, podobnie rejony na południe od Dworca Fabrycznego (na wschód od Kilińskiego) to jest już Widzew. Bałuty i Górną chyba możemy sobie darować (z uwagi na to, że centrum Łodzi jest rozciągnięte w kierunku północ-południe, część z nas pewnie będzie mieć daleko w okolice placu Niepodległości, gdzie zaczyna się Górna, a część w okolice Manufaktury i parku Śledzia, gdzie zaczynają się Bałuty – Manufaktura i park leżą już na Bałutach), ale myślę, że Polesie i Widzew jak najbardziej powinniśmy brać pod uwagę – oczywiście zależnie od konkretnej lokalizacji lokalu.
Lokalami wymagającymi remontu też można się zainteresować – z uwagi na to, że hackerspace ma trochę inne kryteria co do lokalu, niż np. sklep, i np. ściany wymagające malowania to dla nas raczej nie będzie problem. Za to jeśli lokal wymaga skucia tynków i położenia nowych, taki raczej bym odrzucił. Remont remontowi nierówny i całkowicie odrzucając wszystko, co wymaga remontu możemy przegapić coś ciekawego, gdzie wymagane będzie tylko np. malowanie ścian, albo rzucenie jakiejś wykładziny na wytartą podłogę.
Jak przeglądałem tę listę, ten lokal na Więckowskiego faktycznie wydawał się być ciekawy. Szkoda trochę, że większość dostępnych lokali to takie o powierzchni koło 30 metrów, czyli w dolnej granicy tego, co potencjalnie mogłoby nas interesować.
Z Polesia ciekawy może być lokal Zielona 25/3U (40 metrów w piwnicy w dobrym stanie technicznym; piwnica daje nam niższy o połowę czynsz), ale z nim są jakieś wątpliwości prawne – z tym, że informacja na temat akurat tego lokalu jest z 2014 roku. Być może te kwestie prawne zostały już przez miasto rozwiązane. Trzeba się dowiedzieć.
Ze Śródmieścia jeszcze ciekawie wygląda Piotrkowska 17/48U (wymaga prac remontowych, ale ograniczają się one do malowania ścian i położenia wykładziny).
Z tej listy: http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/ZLM_LU_202001WSP.pdf można się zainteresować Lipową 39 (pytanie, jaki jest stan techniczny tego lokalu).
Można też przejrzeć listę lokali przeznaczonych do przetargu (aktualnej nie ma, ale jest lista z ostatniego przetargu http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wykaz_lokali.pdf
- jest lista lokali, które zostały wtedy wynajęte
http://www.zlm.lodz.pl/bip/pliki2020/LU_GM_KONKURS_20200527_wyniki.pdf). Tam powinno być więcej lokali w dobrym stanie, choć, no, w ich przypadku procedura wynajmu jest trochę bardziej skomplikowana (jednak chyba nie powinniśmy się tym przejmować).
Tutaj ciekawy wydaje się być lokal Tuwima 52/1U (od ulicy, ale z wejściem z klatki schodowej, więc chyba załapie się w tą procedurę wyłączenia lokalu z przetargu) i 6U (II piętro) – oba lokale w stanie deweloperskim, w świeżo zrewitalizowanej kamienicy.
Mnie najbardziej martwi kwestia kaucji. Dopytałem o to jeszcze p. urzędniczkę, która odpowiadała na moje pytania, ale nie dostałem na razie odpowiedzi. Słabo by było, gdyby w przypadku tych lokali wymagana była kaucja równa rocznej wartości czynszu. Co z tego, że będzie nas stać na lokal, jeśli nie będzie nas stać na kaucję? Choć z drugiej strony te czynsze wydają się być trochę niższe, niż w przypadku lokali z rynku, ale to też może być zwodnicze, bo te ceny nie uwzględniają VAT-u ani żadnych opłat (włączając w to opłatę za część wspólną nieruchomości), gdy w przypadku ogłoszeń np. z OLX one potrafią być wliczone.
Co do upublicznienia odpowiedzi, wolę nie, bo wydaje mi się, że urzędniczka, która mi odpowiadała, może sobie tego nie życzyć. Okaże się, że gdzieś w udzielonych przez siebie informacjach się pomyliła (przecież jest tylko człowiekiem...) i będzie mieć potem przez to problemy. No i publikowanie korespondencji bez zgody drugiej strony nie jest chyba też do końca zgodne z prawem. Jeśli już coś upubliczniać, to raczej to moje podsumowanie z ostatniego maila, ale ono jest już w archiwum listy, które jest publiczne. Sam nie mam nic przeciwko, niech inni korzystają.
Dzięki za zainteresowanie, Kacper P. /kpc/
pon., 3 sie 2020 o 12:41 Jacek Wielemborek mail@d33.pl napisał(a):
Cześć Kacper,
Przepraszam, że odpisuję tak wolno - potrzebowałem przetrawić ten bogaty pakiet informacji ;)
Po pierwsze, dziękuję Ci za ogrom pracy, którą musiałeś włożyć, żeby zebrać te informacje. Wyglądają rzetelnie i wyczerpująco - odpowiadają na wiele pytań które mieliśmy oraz parę takich, które pewnie pojawiłyby się niedługo później. Zebrałeś wiedzę z kilku różnych źródeł, przeszedłeś przez lekkiego biurokratycznego ping-ponga i sprzeczności które widzę w pierwszych e-mailach. Dopasowałeś też pytania do naszych potrzeb i rozważanych planów. Wyróżniłeś też najmniej i najbardziej atrakcyjne dla nas opcje. Słowem - naprawdę świetna, inteligentna i specjalistyczna robota. Sam nie zrobiłbym tego lepiej. Gratuluję :)
Przeanalizowałem maile z pada oraz Twoją wiadomość i na pewno nie jest to prosta ani przejrzysta opcja, ale może mimo to okazać się atrakcyjna. Widzę parę oczywistych problemów i komplikacji, ale nie zaszkodziłoby zrobić kroku dalej i wyłonić (a potem obejrzeć) parę lokali które nas by interesowały. W załączniku jest dokument, który Beniamin przesłał nam ostatnio na Telegramie - to chyba ta sama lista lokali co z PDFa, nie? Jeśli tak, na szybko możemy zawęzić listę lokali do ~25 po prostu wybierając śródmieście i odsiewając lokale <35 oraz >60m2 (bo nas na nie pewnie nie będzie stać). Drugim krokiem jest odrzucenie wszystkiego co wymaga remontu - chyba że piszemy się na wysiłek i koszt wymiany instalacji na start? Zostaje nam wtedy dosłownie jeden lokal:
**L.p.**: 71
**Adres loklalu**: Więckowskiego 13 lok. 21U
**Strefa**: II
**Obowiązująca działalność, stawka wywoławcza za m2 (netto)**: Usługi
pozostałe nieuciążliwe - 8,00zł Usługi podstawowe nieuciążliwe - 6,00zł
**Pow. lokalu**: 47,58 w tym części wspólne 10,52
**Ilość pom.**: 3
**Położenie lokalu**: II piętro w budynku frontowym
**Urządzenia techniczne**: inst. elektryczna, wod.-kan we wspólnym
w.c., c.o.
**Właściciel budynku**: Miasto Łódź obręb S-1 działka 321 KW 93644/8
**Informacje o stanie technicznym oraz uwagi**: Lokal w dobrym stanie
technicznym. W lokalu należy założyć podlicznik energii elektrycznej. UWAGA: Lokal usytuowany w budynku wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Klucz w RON 11, ul. Piotrkowska 86.
**Data opiniowania przez Komisję RM**: 13.02.2020r.
Link do adresu: https://www.openstreetmap.org/node/1863040259#map=19/51.77237/19.45088
Kod do przetworzenia tych danych idzie napisać w 5min, ale jeśli ktoś potrzebuje ode mnie gotowego skryptu - dajcie znać.
Swoją drogą, mam takie przemyślenie, że może warto byłoby rozważyć upublicznienie tych maili; zbieramy informacje które mogą być przydatne także dla innych NGOsów. Zerknąłem do tekstów źródłowych (uchwały itd) i naprawdę nieprzyjemnie mi się je czytało. Nie mówię, że to koniecznie sensowny pomysł - po prostu daję znać, że inne startujące organizacje też mogłyby być mieć pożytek z zebranych informacji.
A, i jeszcze jedno: przepraszam za niewielką aktywność w temacie wynajmu ostatnio. W przedostatnim tygodniu zadeklarowałem że idziemy obejrzeć jakiś lokal, po czym ostatecznie do tego nie doszło. Mam ostatnio trochę energetyczny niż, muszę podładować baterie a dzwonienie do nieznajomych i manewrowanie z wymaganiami dla lokali oraz terminami szybko mnie męczy. Czy mogę poprosić Was o pomoc? Mogę się wstępnie zadeklarować, że jeśli ktoś umówi oglądanie czegokolwiek na inny dzień niż czwartek, prawie na pewno pojawię się żeby wspólnie go obejrzeć. Powoli zaczyna gonić nas czas - w październiku studenci najprawdopodobniej wracają na zajęcia, więc mamy dwa miesiące żeby coś zobaczyć i wynająć. BTW, w tym momencie na koncie HSŁ jest 3 451zł (po odliczeniu 294,36 PLN opłaty za następne 6 miesięcy meetupa).
Pozdro, d33tah
sob., 1 sie 2020 o 00:34 Kacper Pacek przez Lodz lodz@lists.hackerspace.pl napisał(a):
Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich
instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii:
- czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie:
https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p... ,
- czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno
będzie nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich:
- lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to
lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi),
- lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem,
- lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest
właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w
pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do
tego trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być
piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na
czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym
znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już
zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego
przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja
pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach:
19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne,
choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w
polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje
automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na
parterze od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w
przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach:
http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj:
http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach:
http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy
byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc
Lodz mailing list Lodz@lists.hackerspace.pl https://lists.hackerspace.pl/mailman/listinfo/lodz