Cześć,
Zrobiłem mały research (głównie pod postacią maili do odpowiednich instytucji – są wrzucone na pada, dostęp tylko dla zalogowanych: https://pad.hs-ldz.pl/NLwBiwBKSiaca0GA9ey2gQ) w temacie możliwości wynajmu lokalu od miasta.
Nasze możliwości zależą od kilku kwestii: 1. czy nasza działalność statutowa wpisuje się w polityki miejskie: https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/o-miescie/strategia-lodzi-i-planowanie/p... , 2. czy będziemy prowadzić działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o polityki miejskie, wydaje mi się, że raczej trudno będzie nam się w to załapać, ale trzeba by to było dokładniej przeanalizować i najlepiej skonsultować z kimś z urzędu. Najbliżej naszej działalności wydaje się być "polityka rozwoju edukacji". Mimo wszystko opiszę i ten przypadek, na zasadzie "a nuż".
Istnieje też kilka "źródeł" lokali miejskich: 1. lista lokali, których, generalnie, nikt nie chciał (głównie są to lokale, które nie zostały nikomu wynajęte przez 2 przetargi), 2. lokale przeznaczone do przetargów na ich wynajem, 3. lokale, których miasto nie jest w 100% właścicielem – albo jest właścicielem lokalu, albo tylko nim zarządza.
Cena najmu lokalu (lub ceny wywoławcze w przypadku przetargów) w pierwszej kolejności zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się wpisuje, dotyczy nas stawka czynszu 5,28 zł/mkw. Jeśli nie, stawki są uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności i od lokalizacji lokalu – określone w tej uchwale: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/public/akty_prawne/VII_4117.pdf. Dotyczy to lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym oraz lokali przeznaczonych do wynajmu na drodze przetargu. W przypadku lokali, których miasto jest współwłaścicielem, wysokości czynszu są inne, określone indywidualnie dla poszczególnych lokali.
Te wysokości to są ceny netto i dotyczą samej opłaty za wynajem. Do tego trzeba doliczyć VAT 23%, podatek od nieruchomości, zazwyczaj także opłatę za administrowanie częścią wspólną budynku (zależnie od wspólnoty mieszkaniowej, jej wysokość może być bardzo zróżnicowana i zależy od konkretnego lokalu) oraz wszelkie opłaty za media (prąd, woda, ogrzewanie, śmieci itp.).
Co ciekawe, w przypadku lokali zlokalizowanych w piwnicy (musi to być piwnica, nie suterena) czynsz zostaje obniżony o połowę. Więc chyba warto się takimi zainteresować.
Co istotne dla nas, umowy najmu dla lokali miejskich zawierane są na czas nieokreślony z okresem wypowiedzenia 3 miesiące.
# Lokale bezprzetargowe
Lista lokali udostępnionych do wynajmu w trybie bezprzetargowym znajduje się tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokalebp/ZLM_LU_BP_20200703.pdf; wersja w formacie XLS jest dostępna na Telegramie (Beniamin poprosił urząd o taką wersję i mu przysłali).
W przypadku tych lokali wystarczy po prostu (oczywiście mając już zarejestrowane stowarzyszenie) złożyć wniosek o przydział lokalu. W ich przypadku przez pierwsze trzy miesiące nie płacimy za czynsz (dotyczy to nawet sytuacji, gdyby lokal był wynajmowany przez firmę, to nie jest żaden przywilej dla NGOsów).
# Lokale przeznaczone do przetargu
Nie ma aktualnej listy tych lokali, ale jest lista z poprzedniego przetargu: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1888. Do przetargu były wystawione 104 lokale, z czego wynajęto 21.
W przypadku tych lokali, pod pewnym warunkiem, jako organizacja pozarządowa możemy złożyć wniosek o wyłączenie takiego lokalu z przetargu. Wniosek ten należy złożyć na co najmniej 9 dni roboczych przed terminem rozstrzygnięcia przetargu, razem z kopią statutu (potem jest dosyć skomplikowana procedura ze strony urzędu – opinia ze strony radnych i zatwierdzenie przez prezydenta miasta). Przetargi są ogłaszane z wyprzedzeniem 21 dni. Ostatnie przetargi były w terminach: 19 czerwca 2020 – pisemny 9 marca 2020 – ustny 30 stycznia 2020 – pisemny 29 listopada 2020 – ustny 24 października 2020 – pisemny 19 września 2020 – ustny Tak więc ostatnio są co ok. 2 miesiące, naprzemiennie ustne i pisemne, choć przypuszczam, że pewnie teraz będą raczej wszystkie pisemne, bo koronawirus.
Wspomniany warunek zależy od tego, czy nasza działalność wpisuje się w polityki miejskie. Jeśli się nie wpisuje (najbardziej prawdopodobny scenariusz), to aby skorzystać z tego przywileju, nie możemy prowadzić działalności komercyjnej (statut nie może przewidywać takiej możliwości). Natomiast organizacje, których działalność wpisuje się w polityki miejskie, mogą prowadzić działalność zarobkową na maksymalnie 35% powierzchni lokalu i cały zysk z tej działalności musi być przeznaczany na realizację zadań związanych z politykami miejskimi.
Podjęcie działalności zarobkowej w późniejszym okresie nie powoduje automatycznie utraty lokalu. Co najwyżej może zostać naliczona inna stawka czynszu ze względu na prowadzoną działalność.
Ponadto w taki sposób z przetargu nie można wyłączyć lokalu na parterze od ulicy oraz lokalu przeznaczonego na działalność gastronomiczną.
Jeśli natomiast nie spełnimy tego warunku, musimy wziąć udział w przetargu. Przetarg działa trochę podobnie, jak kiedyś aukcje na Allegro (aukcje, nie tryb "kup teraz", bo "kup teraz" to opcja bezprzetargowa). Wpłacamy zabezpieczenie tzw. wadium (w przypadku przegranej jest ono zwracane), w przypadku, jeśli przetarg zostanie ogłoszony jako pisemny – wysyłamy ofertę, a w przypadku przetargu ustnego – przychodzimy na przetarg i ustnie licytujemy wysokość czynszu. Z tym, że z tego co czytam, kaucja za wynajem wynosi wówczas 12-krotność zaoferowanej stawki czynszu. A to myślę, że zdecydowanie byłoby dla nas problemem. Nie jestem pewien, jak to wygląda w przypadku lokali wynajmowanych w innych trybach.
Tutaj pojawiają się ogłoszenia o nowych przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
# Lokale nienależące w 100% do miasta
Te lokale też są wynajmowane w trybie bezprzetargowym lub przetargowym.
Tryb bezprzetargowy – lista i regulamin są tutaj: http://www.zlm.lodz.pl/lokaleu202002/
Tryb przetargowy – tutaj ogłoszenia o przetargach: http://zlm.lodz.pl/bip/index.php?rodzic=1216
W tym momencie powinniśmy sobie wytypować kilka lokali, którymi byśmy byli zainteresowani. Następnie przekazać tę listę p. Kośmińskiej, z którą korespondowałem mailowo – ona poda nam namiary na urzędników administrujących konkretnym lokalem, z którymi będzie się można umówić na oględziny. W razie jakichś dodatkowych pytań najlepiej zadzwonić do p. Kośmińskiej w godzinach pracy – już ją trochę zmęczyłem tymi mailami.
Kacper P. / kpc