Dlatego pisałem o "systemie wartości przynajmniej oficjalnie wyznawanych przez
prawą stronę sceny politycznej". ;)

> Ale w sumie zbudowanie argumentacji pro wolność/otwartość w oparciu o
> wartości chrześcijańskie, nauczanie Jezusa, kodeks kanoniczny i
> katechizm KRK... sounds like fun :)
> http://bit.ly/1GuHtgH

C'nie?

Pomijając wątek polityczny, coś od chrześcijańskiej konserwy czyli mnie ;). Jako, że temat znam nieco od podszewki, to myślę, że trochę materiału wam się może przydać, gdyż konkretnie traktuje o tym problemie (szczególnie myśli Jana Pawła II).

Tutaj jeśli mogę materiał źródłowy polecić to:
- Z SVII jest dekret o środkach społecznego przekazu. W sumie podstawowy dokument od którego wychodzi wiele wspólnot katolickich.
- Orędzia papieskie na Światowe Dni Środków Społecznego przekazu. O internecie są min. Jana Pawła II, Benedykta XVI:
a) 2002 http://paulus.org.pl/display,231.html
b) 2003 http://paulus.org.pl/display,230.html
Tutaj jest dość ważny tekst Jana Pawła II :
"5. Środki przekazu a wolność. Wolność jest wstępnym warunkiem prawdziwego pokoju, a zarazem jednym z jego najcenniejszych owoców. [...] Ludzie mogą budować wspólne dobro i rozliczać władze publiczne z ich działalności jedynie wówczas, gdy posiadają swobodny dostęp do prawdziwych i wyczerpujących informacji.

Środki przekazu - jeżeli mają służyć wolności - same muszą być wolne i należycie korzystać ze swej wolności. Ich uprzywilejowana pozycja wymaga, by nie kierowały się jedynie żądzą zysku, lecz służyły prawdziwym potrzebom oraz interesom społeczeństwa. "


Z Benedykta XVI jest parę orędzi o internecie, jednak nie traktują one już bezpośrednio o wolności środków społecznego przekazu. Franciszek raczej tematu nie podejmował, a przynajmniej w tych 2 orędziach które już miał.

Z "Communio et progressio" jest dość dobry tekst w tym temacie (Instrukcja duszpasterska o środkach społecznego przekazu):

44. Prawo do informowania się jest ściśle związane z wolnością przekazywania. W rzeczywistości na tym opiera się całe życie społeczne i nieustanny dialog między poszczególnymi ludźmi jak i ich grupami, co z kolei jest konieczne do wzajemnego zrozumienia i współdziałania. Środki społecznego przekazu są nowym elementem więzi społecznej i postępu."

46. Społeczeństwo pluralistyczne, o różnych partiach, doskonale rozumie wielkie znaczenie swobodnego rozpowszechniania wiadomości i opinii, umożliwiających obywatelom aktywny udział w życiu społecznym i zabezpiecza tę swobodę swoimi prawami. Deklaracja praw człowieka potwierdziła to prawo jako wymaganie pierwszorzędnej wagi, uzasadniając w ten sposób pośrednio konieczność wolności dla środków społecznego przekazu.


To z tego co sam wiem. Gdyby było potrzeba znalezienia czegoś więcej, mogę podpytać tu i tam ;), ale wydaje mi się, że to takie najbardziej powszechnie dostępne nauczanie papieskie i nie tylko.

Pozdrawiam
Kamil Gałuszka