Czy TY chcesz zrobic gre? Uwazasz ze jestes w stanie, tylko nie miales motywacji?
A moze miales motywacje, tylko nie miales pomyslu?
A moze miales pomysl i motywacje, tylko nie miales czasu?

Za dwa tygodnie startuje dwudzieste piate Ludum Dare. Jest to konkurs w ktorym robisz gry dla samej frajdy robienia gier. Nie ma zadnych nagrod poza uznaniem spolecznosci tworcow gier, oraz satysfakcji z ukonczonego projektu. Ale czy liczy sie cos wiecej? Oczywiscie, jak Twoja gra Ci (i innym) sie spodoba, mozesz pozniej ja dopracowac, sprzedac, i zarobic MILIARDY! 

######################### Zasady Ludum Dare w skrocie:  #########################

Na tydzien przed konkursem zaczyna sie wymyslanie tematu. Kazdego dnia wrzucane jest 20 pomyslow na temat (np Ewolucja, Mini Swiat, Zblizajaca sie Sciana Zaglady, Jednorozce, itp), na ktore mozna glosowac, kazdemu dajac +1, 0, badz -1 punktow. Po czterech dniach, w piatek, wybierane jest 20 najwyzej punktowanych, i z nich wybieramy najlepszy. Po podliczeniu glosow (niejawnym), temat jest oglaszany, i zaczyna sie (o 3ciej ranu czasu polskiego) 48 godzin na napisanie gry.

Branie udzialu w Ludum Dare jest proste. Tworzysz konto na ludumdare.com i tyle. Logujesz sie na konto, wrzucasz notki i swoja gre na blogaska.

Podstawy:

- MUSISZ pracowac sam
- caly kod i wszystkie media typu grafika czy dzwiek musisz stworzyc w ciagu 48 godzin **
- gra musi byc napisana na zadany temat
- wszystkie publicznie dostepne biblioteki oraz middleware sa dozwolone do uzytku
- wszystkie narzedzia developerskie sa dozwolone do uzytku (3dsmax, Photoshop, Flash, itd)
- zrodla musza zostac udostepnione

Kod gry napisanej w 48 godzin raczej nie zawiera niczego super tajnego. Chodzi tylko w razie gdyby byly watpliwosci i ewentualna dyskwalifikacja. Nie oznacza to ze kod musi byc otwarty, zachowujesz do niego wszystkie prawa. Jezeli nie chcesz wrzucic swojego kodu, zamiast Ludum Dare mozesz wziac udzial w Ludum Dare Game Jam, ktory ma nieco bardziej wyluzowane wymagania.

** :
> wlasne biblioteki i kod bazowy jest dozwolony, ale musisz to oglosic i podzielic sie nim ze spolecznoscia LD zanim zaczniesz robic gre. Zeby to uczynic, zrob notke na blogasku LD.
> fotografie i nagrania ktore robisz ludziom i rzeczom sa dozwolone, ale musisz je zrobic w trakcie trwania konkursu
> fonty, roznego rodzaju loopy muzyczne sa dozwolone jezeli masz do nich prawa
> generatory contentu sa dozwolone. ba, zachecamy do tworzenia ich i dzielenia sie ze spolecznoscia. SFXR, bardzo popularny generator efektow dzwiekowych zostal stworzony wlasnie na potrzeby Ludum Dare. od stworzenia zostal wykorzystany przez wiele gier indie.
> logo/intro screen ktory uzywasz we wszystkich swoich grach jest dozwolony (np 'zrobione przez Super Duper Studio!')
> portowanie na inne platformy (przede wszystkim na Windows) moze sie odbyc po 48 godzinach, ale pamietaj ze im dluzej czekasz tym mniejsza szansa ze inni ludzie zagraja w Twoja gre.

Gra jest oceniana przez spolecznosc LD, wedlug nastepujacych kryteriow:

- Innowacja - Niespodziewane. Uzywanie elementow w niezwykly sposob, lub cos na tyle innego ze zwraca uwage.
- Miodnosc - Jak dobrze bawiles sie grajac w gre. Popatrzyles na zegarek i zorientowales sie ze minelo 5 godzin?
- Temat - Jak dopasowana jest gra do tematu. Moze wykorzystuje go w jakis zaskakujacy, ciekawy sposob?
- Grafika - Jak dobrze wyglada ta gra, lub jak udany jest styl graficzny. Sliczna szata graficzna, doskonale wygenerowane lub geometryczne elementy, urzekajace obrazki programisty, itd.
- Dzwieki - Jak dobrze brzmi ta gra, lub jak udany jest styl dzwiekowy. Wpadajaca w ucho sciezka dzwiekowa, dopasowane do tego co sie dzieje na ekranie efekty, glos lektora, itd.
- Humor - Jak zabawna jest gra. Smieszne dialogi, zabawne dzwieki, a moze jest tak zla ze jest po prostu swietna?
- Nastroj - Historia, emocje, i odczucia ktore towarzysza Ci w trakcie gry
- Ogolne - Ogolna opinia o grze, pod kazdym istotnym dla Ciebie aspektem.
- Spoleczne - Blog, zdjecia, video z tworzenia gry. Wszystko co zostalo zrobione ponad tylko napisanie gry.

Poza tymi wszystkimi jest jeszcze kategoria 'Zajebiaszczosc'. W im wiecej gier zagrasz i ocenisz, tym wyzsza ta punktacja.

Nie ma nagrod poza duma z utworzenia wlasnej gry. No i popularnoscia wsrod lasek (badz laskow), ktore to uwielbiaja ludzi umiejacych tworzyc wlasne gry.

Gra ktora zrobisz nalezy do Ciebie, Ludum Dare i organizatorzy nie klada reki na tym co stworzysz.

PORADY:

- Zeby dotrzec do jak najwiekszej ilosci ludzi, najlepiej tworzyc gierki webowe (Flash, Unity, Flixel, Flashpunk, HTML, itd). Latwo w nie grac i sa niezalezne od systemu operacyjnego.
- Nastepnym w kolejce co do zasiegu jest Windows. W LD bierze udzial duzo Macowych i Linuxowych developerow, ale sa w mniejszosci.
- Nie ma ograniczen dotyczacych jedno badz wieloosobowych gier, ale dla wiekszosci ludzi latwiej bedzie grac w jednoosobowe gry.
- Installery windowsowe (MSI, EXE) sa ok, ale uwaga: niektorzy ludzie nie lubia installerow! wersja spakowana ZIPem powinna ich zadowolic.
- Downloady powinny byc samodzielne. Potrzeba dossania Pythona, PyGame, runtimow MSVC, XNA czy innych dodatkow odstraszy duzo ludzi (to jest glowny powod dla ktorego webowe gry sa takie popularne)

######################### ######################### #########################
(tlumaczenie by mantis, sorry za ewentualne bledy, wszystko robione w dobrej wierze itd)

Jezeli potrzebujecie motywacji, macie pare filmikow (tzw timelapsow) z tworzenia gier do Ludum Dare, np przez znanego wielu z Was tworcy Minecrafta Notcha, ktory tez bierze udzial czesto w LD:

http://www.youtube.com/watch?v=KcfFJ6pNEZk (Notch robi gre 3D w Javie, temat: Escape)
http://www.youtube.com/watch?v=dlcwFvQzS_I (quickfingers robi platformowke w Unity3D, temat: It’s Dangerous to go Alone! Take this!)
http://www.youtube.com/watch?v=eTrgNZyjhjU (armchairarmada robi platformowke w Pytonie, temat: Enemies as Weapons)
http://www.youtube.com/watch?v=fHmByKMttHs (ncannasse robi gre a'la Zelda w jezyku zwanym Haxe - pierwszy raz o czyms takim slyszalem, temat: Evolution)

Ogolnie, bardzo fajna zabawa i moze zrobilibysmy cos z tym? Jakis hackaton, czy wirtualny, czy razem w HaeSie. Ja na pewno chce brac udzial. LD 25 odbedzie sie w tym samym tygodniu co moj wyklad o Unity3D, ale polecalbym uzycie czegos co dobrze znacie. Najwiecej gier pada bo ludzie nie znaja technologii ktora uzywaja w trakcie tworzenia gry, i duzo czasu zjada im uczenie sie jak wykorzystac narzedzia, czasu ktory powinni poswiecic na robienie najzajebistszej gry swiata. Jezeli chcesz uzyc czegos nowego, wykorzystaj te dwa tygodnie ktore zostaly do konkursu zeby nauczyc sie jak te narzedzia obslugiwac.

A wlasnie, narzedzia. Jezeli dopiero zaczynacie tworzenie gier, obejrzyjcie te strone:

http://www.ludumdare.com/compo/tools/

Osobiscie bardzo polecam SFXR/BFXR do tworzenia dzwiekow, GraphicsGale Freeware do tworzenia grafiki 2D, i Blendera do grafiki 3D (chociaz ja strasznie sse jezeli chodzi o grafike 3D, wiec na szybko wole sie opierac na proceduralnie tworzonym contencie, l-systemach, perlin noisach i innych takich).

To co? Kogos zainteresowalem? Ktos juz wczesniej planowal? Odezwijcie sie, bedzie fajosko :)

Pozdrawiam,

mantis.