On Thu, 10 Sep 2015 at 15:28 Dominik <d.tabisz@gmail.com> wrote:
Widzę tu potencjalne argumenty "drugiej strony".
Dla uproszczenia: "system" to KZK_GOP plus sieć dystrybucji.

1 optymalizacja obłożenia pojazdów
2 obniżenie kosztów w stosunku do kosztów druku biletów
3 odciążenie kierowcy od sprzedawania papierowych świstków
4 zdeponowanie większej kasy u przewoźnika

Nie widzę tu najważniejszej chyba korzyści - optymalizacji tras. Informacja o średniej ilości pasażerów na każdym odcinku to mało. Kiedy autobus jedzie przez obszary miasta A, B, C i D, to informacja o tym ile pasażerów wsiada w którym obszarze coś tam Ci daje. Ale dużo większe pole do optymalizacji masz wtedy, kiedy masz informację skąd wysiadają i gdzie wysiadają konkretni pasażerowie.

Przykładowo, może być tak, że większość pasażerów wsiadających w A wysiada w C, a większość wsiadających w B wysiada w D. Sugeruje to korzyści z częstego puszczania autobusów na tej linii, albo - jeśli w kontekście geograficznym ma to sens - stworzenie linii A-C i B-D i puszczanie na nich często autobusów, oraz stworzenie komplementarnej linii B-C. obsługiwanej rzadziej.

Jeśli jednak okaże się, że większość pasażerów z A wysiada w B, a większość z C wysiada w D, to może mieć sens rozbicie tej linii na dwie: A-B i C-D, obie obsługiwane często, i łącznikowa B-C nieco rzadziej.

Rzucam przykład jednej z wielu wysoce pożytecznych analiz które możesz prowadzić wtedy, gdy trackujesz pasażerów. Znajomość czyjegoś nazwiska do takiego trackowania nie jest oczywiście konieczna, ale w praktyce i tak nie da się tego uniknąć - kto kupuje hipotetyczne bilety miesięczne "na okaziciela" *zawsze* gotówką? A przecież wystarczy tylko raz powiązać.
--
Jacek "TeMPOraL" Złydach
http://temporal.pr0.pl/devblog | http://hackerspace-krk.pl | http://esejepg.pl

TRC - bringing you tomorrow's solutions yesterday.